Dlaczego czarny stał się tak popularny w Polsce?

Nie mieszkam w Polsce od wielu lat i widzę ze zgrozą, że czarny jest teraz bardzo popularny, który nigdy nie był.
Jestem bardzo ciekawa jak to się stało? Czy moga blogerki opisac historię jak czarny stał się tak popularny i dlaczego? Kto wprowadził muzułmanski czarny do Polski? Czy czarny jest też popularny na ulicy, czy tylko na stronach MP? Czy czarny oznacza, że jestem z Paryża?

Replies

 1. Dazzles in Green Dazzles in Green

  @Iwona Jaskot: Ta rubryka nie jest do reklamowania twojego sklepu.
  Jezeli chcesz sprzedawać to moja porada jest taka: wynajmij modelkę i fotografa.
  Na otuchę : cieszę się że bluzka nie jest czarna.

 2. Dazzles in Green Dazzles in Green

  @Iwona Jaskot: Odwiedziłam twój sklep. Musisz zamówic profesjonalną modelkę i fotografa. Zdjęcia i modele są amatorskie i nie zachęcają do kupna.

 3. Miss Cosmo15 Miss Cosmo15

  Czarny jest po prostu uniwersalny i wyszczupla. Elegancki i ponadczasowy.

 4. Dazzles in Green Dazzles in Green

  @Miss Cosmo15: Czarny był kiedys używany w Polsce tylko na pogrzebie na cmentarzu, i naprawdę tam należy. To we Francji i na połudnowej Europie, kobiety chodziły (chodzą) na czarno bo południowa Europa była pod zaborem mułzumanskim przez 100 lat. Czarny może jest elegacki w muzułmanskich krajach, ale Polacy powinni się trzymac ich Sarmackich/ Veda korzeni.

  Ze czarny wyszcupla to jest mytologia. Czarny nie wyszcupla, wręcz przeciwnie, pogrubia. W popularnej modzie, czarny jest polecany dla grubszych kobiet, i robi je grubsze niż są.

  Jednak moje pytanie jest historyczne: kiedy nastąpił przełom i muzułmanski/francuski/grecki/syc­ilijski czarny opanował Polskę? Stało się to po moim wyjezdzie z Polski.

 5. una_palabra una_palabra

  Myślę, że jest to też trochę za sprawą sieciówek. Kiedy dany kolor robi się popularny ciężko znaleźć coś w innej kolorystyce. Nie przepadam za czarnym kiedy jest w nadmiarze ale sama czasem kupuję coś bo ma fajny materiał, krój, dobrze leży ale wtedy dodaję np. kolorowe spodnie czy inne akcenty :)

 6. Dazzles in Green Dazzles in Green

  @una_palabra: Aha. Sieciówki, więc znowu Zara! Ma sens -> Zara to Hiszpanska firma, a Hiszpanie zostali zmuzulmanieni i chociaz arabów wyrzucili, ciągle się lgną do czarnego jak Grecy, Francuzi i cala Europa poludniowa.
  Te sieciówki w Polsce narzucające obcą kulturę to wygląda dla mnie jak 5 rozbiór Polski.
  Dziekuję za odpowiedź.

 7. Lilly Marlenne Lilly Marlenne

  @Dazzles in Green: Jane, na Niemodnych Polkach nikt z Tobą polemiki nie podjął, to tu wróciłaś?
  Biedulka...

  my przyjmiemy, przyjmiemy jak zawsze - z otwartymi ramionami <3
  każdego żalu wysłuchamy, każdą mongolską teorię spiskową zrozumieć spróbujemy...

 8. Dazzles in Green Dazzles in Green

  @Lilly Marlenne: You are ¿ⓧ_ⓧﮌ confused!

  Wesołego Nowego Roku!
  p.s. lepiej wyglądasz w fuksja niż w musztarda. Zmień kolor i życie ci się zmieni na lepsze.

 9. Lilly Marlenne Lilly Marlenne

  @Dazzles in Green: Moje życie jest fantastyczne, Janinko ;)
  Łatwo jest dojść nawet postronnemu obserwatorowi jeno do wniosków takich, nie innych - no wiesz, ja nie zajmuję się w każdej wolnej chwili utyskiwaniem na czyjeś gusta i nie roszczę sobie praw do zostania mentorką ogółu.
  Mało tego - ogółu, który ma mnie za wariatkę ;)

  a do Ciebie ten opis w stu procentach pasuje, Skarbie Ty Mój ;)

 10. Iza Kolbusz Iza Kolbusz

  Od lat wczesnej młodości uwielbiam kolor czarny, jednak nie chodzę codziennie w tym kolorze. Mi się kojarzy z elegancją, tajemniczością, a nie muzułmanami :) Niestety nie każdemu pasuje ten kolor.

 11. Dazzles in Green Dazzles in Green

  @Lilly Marlenne: Lubisz się kłucic i masz galopującą depresję, stąd kolor czarny i musztarda. Prawdopodobie, masz tez klopoty ze zdrowiem. Jest cała dziedzina, ktora się nazywa psychologia koloru. Goethe był jednym z pierwszych (w naszych czasach), ktory o tym pisał. Polecam jako lekturę.

  Gdy patrzę na twoj avatar i na twoje zdjęcia na MP to widzę dwie rozne osoby. Fuksja jest super dziewczyna, musztarda jest zmarkotniala. To rozdwojenie mi tez mowi, ze nie jesteś wierna sobie.
  --> to jest przyjazny wpis: nie mam ani celu ani czasu ci dogryzać.

  „Plain Jane” tłumaczy się na ”zwykła osoba” (Stoicism), a nie Janina.

  Jezeli nie chcesz podjąc normalnej dyskusji, to proszę, juz mnie nie męcz.

  =^.^=

 12. Dazzles in Green Dazzles in Green

  Sklep I profil Iwona Jaskot znikneła.

 13. Dazzles in Green Dazzles in Green

  @Iza Kolbusz: Czarny jest używany w okulcie. 99% społeczenstwa nie zdaje sobie z tego sprawy. Czarny to nie tylko muzułmanie ale też Saturn. Kolor ma potęgę przyciagania pozytywnych i negatywnych wibracji. Czarny jest bardo negatywny i przyciaga negatywne wibracje. A co do elegancji? Został wylansowany jako elegancki przez Hollywood. Cieszę się, że pani nie nosi czarnego na codzień.
  0-)< (anioł)

 14. Lilly Marlenne Lilly Marlenne

  @Dazzles in Green: hahaha, jesteś niewyjęta :D
  już pomijam, że avatar to malinowy płaszcz, a nie żadna fuksja, ale wiesz, co?
  tak się uśmiałam czytając ten komentarz, że naprawdę żałuję, że nikt na Niemodnych Polkach nie podjął z Tobą dyskusji ;)
  Boże, przecież dziewczyny miałyby nowy obiekt "westchnień" ;)

  spróbuj jeszcze raz, naprawdę ;)

 15. Dazzles in Green Dazzles in Green

  @Lilly Marlenne: Malinowy jest ładnym kolorem i jest Ci w nim do twarzy. Ozywia Cię. Fuksja jest to silniejszy malinowy. Ja osobście nie lubię fuksji – za ostry, ale wygląda dobrze na brunetkach.
  niemodnepolki to a very sad group of people (smutna grupa ludzi bez zainteresowań i celu w życiu). Poza tym oni tam klną, to nie jest towarzystwo dla mnie. Rownież, krytyka ma sens tylko kiedy jest konstruktywna. Skasowałam tam konto. Sorry!

  Wiele lat temu wzięłam kurs we wschodniej geomancji (feng shui) z mistrzem starej wiedzy z Hong Kong; widzę świat inaczej i interesuję się tym tematem ponieważ widzę że energia działa. Stara wiedza gnostycza nie jest dla wszystkich, więc jeżeli uważasz że to sa głupoty to nie jest to dla Ciebie. Ja się nie obrażę. Jeżeli kiedyś zmienisz zdanie, proponuję zaczać od Johann Goethe. Sciskam.

 16. nela1919 nela1919

  A ja ostatnio zauważyłam może nie tyle czerni, co szarości... Bardzo mało wyrazistych kolorów. Może dlatego, że i pogoda taka nijaka? ;)

 17. Basia Michałek Basia Michałek

  Czarny jest smutny i nie powiedziałabym, że jest uniwersalny czy modny

 18. Estera L-M Estera L-M

  Wydaje mi się, że jest tak dlatego bo jest po prostu uniwersalny. Sprawdza sie w większości sytuacji i pasuje do większości rzeczy. Poza tym wg mnie zawsze prezentuje się meeeeega... Np koronkowa sukienka taka jak miała Dorota Wiliams tutaj http://kimkim.pl/article/995/Kup+czarna+suknie+w+stylu+Doroty+Wiliams

 19. Dazzles in Green Dazzles in Green

  @nela1919: Cieszę sie ze ulica nie chodzi na czarno. Szary moze jest praktyczny bo mniej prania?
  Ja noszę duzo bieli w zimie, rowiez noszę białe kurtki i białe sportowe kozaki.

 20. Dazzles in Green Dazzles in Green

  @Basia Michałek: Ja bym dodała ze nie tylko smuty ale tez przygnębiający. Czarny wysyła złe wibracje i tez je przyciąga.
  A co się stało z Marylą? Kiedys się ubierała na bohemian styl, ktory jej pasował, dzisiaj wygląda jak zkrzyzowanie wampira z Halloween.