Fenomen krzyży i chrześcijańskich motywów w modzie

Cześć Dziewczyny ;-)
Chciałabym poruszyć temat, który dręczy mnie od pewnego czasu. Zauważyłam, że jakiś czas temu w modzie powstał nowy trend - wszechobecne krzyże (kolczyki, wisiorki, nadruki itd.) i motywy chrześcijańskie często spotykane na bluzkach i legginsach (ROMWE ma chyba takie w swojej kolekcji). Od razu mówię, że nie jestem jakąś religijną fanatyczką, ani nic z tych rzeczy, ale zastanawia mnie fenomen takiej "mody". Mi osobiście to się nie podoba. Uważam, że symboli religijnych nie powinniśmy łączyć z modą. Rozumiem jeśli ktoś nosi krzyżyk od Komunii Św., ale legginsy z wizerunkiem Jezusa to chyba lekka przesada. Wiem, że są gusta i guściki, dlatego rozumiem, że wielu osobom może to się podobać i nie neguję tego. Chcę po prostu dowiedzieć się co wy o tym sądzicie? Podoba się to Wam czy nie? Czy może nosicie takie rzeczy bo są "modne"? :)

Pozdrawiam,
Monika
---
www.kakufashioncook.blogspot.com

Odpowiedzi

1. Golden Girl Golden Girl

nie wiem, nie rozumiem, nie podoba mi się. i tyle w tym temacie.

2. madebysuzi madebysuzi

@Ewa Falczewska: Po pierwsze: nie napisałam, że "moda to sztuka" (choć tak uważam), tylko że te przedstawienia na ubraniach są sztuką i tak należy je traktować. Obrazy same w sobie święte nie są, więc nie wiem jak można mówić tutaj o bezczeszczeniu uczuć religijnych. Po drugie: zgadzam się w 100%, że każdy ma prawo do własnego zdania i właśnie dlatego je wyrażam. I nikomu nie zabroniłam wyrażać swojego, więc nie wiem w czym problem. ;)

3. Ewa Falczewska Ewa Falczewska

@madebysuzi: Nie mówię, że zabraniasz ale tekst 'więc błagam - wrzućcie trochę na luz i nie traktujcie mody śmiertelnie poważnie' nie pokazuje raczej, że jesteś w stanie na ten temat rozmawiać... Poza tym nie odnoszę się tylko do Twojej wypowiedzi, a ogółem do całego tematu. Kiedy czytam wypowiedzi osób 'za' mam wrażenie, że ich nie obchodzi co ma do powiedzenia druga strona i trochę takie 'to jest modne tka ma być koniec' I teraz pewnie będzie tekst o nie czytaniu ze zrozumieniem.. Błąd.. ja naprawdę umiem czytać ze zrozumieniem ale nie zmienia to faktu, że w niektórych wypowiedziach taki jest wydźwięk. I kurcze no tak jak mam prawo do własnego zdania [ i ten kto jest za tym trendem też] tak mam prawo uważać, że moim zdaniem to przekracza pewne granice. Ale są to moje granice i nie będę się obrażać jak spotkam osobę ubraną w spódnicę z Maryją na ulicy itp. Dla mnie nie jest to ok ale ona niech to nosi..Ale pozwólcie mi mieć swoje zdanie i nie sprowadzajcie do tego, że ten kto nie jest za jakim trendem to od razu jest zły i bee. Madebysuzi w żadnym wypadku nie chodzi mi tutaj bezpośrednio o Ciebie i mam nadzieję ze mój post został zrozumiany tak jak miał być zrozumiany ;)

4. madebysuzi madebysuzi

@Ewa Falczewska: Staram się odpowiadać na Twoje argumenty i dyskutować z tymi ludźmi, którzy mają na to ochotę. :) I jasne, że wiem o co Ci chodziło i jestem w stanie zrozumieć Twój punkt widzenia. Dlatego chyba jednak mogę na ten temat rozmawiać. ^^

5. Ewa Falczewska Ewa Falczewska

@madebysuzi: Po prostu bałam się,że możesz coś opacznie zrozumieć... Bo zazwyczaj ludzie rozumieją coś inaczej niż mówię i nie jesteśmy w stanie się dogadać. No i strasznie fajnie, że jesteś w stanie dyskutować i w ogóle.. ;)

6. szaroscgwiazd szaroscgwiazd

mi motyw krzyża w biżuterii nie przeszkadza, nie wiem dlaczego mam wtedy do niego inne podejście. Do krzyży na ubraniach nie potrafię się przekonać, a tym bardziej odwróconych ;)
    Jeśli chodzi o motywy chrześcijańskie na ubraniach - to całkowicie nie dla mnie. Jeśli jakieś przyciągają mój wzrok to tylko z powodu na fajne połączenie kolorów ;)

7. madebysuzi madebysuzi

Zainspirowana tą dyskusją postanowiłam napisać post. Kto ma ochotę poczytać - zapraszam: http://madebysuzi.blogspot.com/2013/03/nie-taka-sztuka-swieta-jak-ja-maluja.html

8. Martyna Piotrowska Martyna Piotrowska

lubię motyw krzyży, ale raz pewien pan zapytał mnie jakiej religi jestem widząc moją bluzę z zielonym żarówiastym krzyżem. Myślę że z umiarem jest okej, ale na pewno nie popieram ubierania się w takowy motyw do kościoła..

9. Basia Noutmeg Basia Noutmeg

@madebysuzi: "w tym przypadku trzeba porównywać je z dziełami Klimta" oto cytat z jednego z Twoich komentarzy. co ma piernik do wiatraka? Klimta bardzo lubię i mam jego reprodukcję na koszulce, mam również Narodziny Wenus na spódnicy (notabene od GUGU), chociaż niepotrzebnie o tym piszę, bo pewnie zaraz wytkniesz mi hipokryzję?... studiujesz historię sztuki, więc tym mocniej dziwi mnie Twoje podejście, bo w moim mniemaniu powinnaś doskonale wiedzieć, że chociaż łączy te obrazy wspólne miano "dzieła sztuki", to dzieli wszystko inne. głównie przeznaczenie, założenia i grupę odbiorców. wątpię, żeby Klimt chciał, aby jego sztuka zawisła na ścianie jakiejkolwiek świątyni - przy czym Durer czy Memling, czy choćby Michał Anioł swoje dzieła wykonywali na zamówienie ludzi związanych z Kościołem, dla ludzi, którzy do świątyń przychodzili. ciężko mówić o innym kontekście dla ich dzieł, niż wyłącznie sakralnym.
    sztuka sama w sobie też nie ma, że tak to ujmę, jednego dna i nie zgadzam się na sprowadzenie wszystkiego do stwierdzenia, że "sztuka to sztuka, więc to jedno i to samo". otóż nie, nie jedno i to samo.

druga sprawa, niech Cię nie dziwi mój brak zgody na oglądanie krzyży na koszulkach co drugiej piętnastki (dobra: z góry przepraszam jeśli ktoś poczuje się urażony, to jest bardzo duże uogólnienie), podczas gdy sama jestem niewierząca. to jest zwyczajne bombardowanie. tak jak Jehowi albo Mormoni pukający do drzwi - nachalne i po pewnym czasie staje się zwyczajnie wkur**ające.

10. FashionDrift FashionDrift

Ja uwielbiam motyw krzyża w modzie dlatego, że moim ukochanym stylem ubierania się są outfity w rockowym stylu. Jednak co do wizerunku Jezusa czy innych obrazów religijnych - mam opory co do wykorzystywania ich w modzie. Sama nie założyłabym bluzy z twarzą Jezusa.

11. ladymeggy ladymeggy

Ja osobiście jak najbardziej preferuje owe motywy. Nie nosze ich dlatego, że są "modne", więc zakładam bez najmniejszego zastanowienia, ale mam w tym swój przekaz, a mianowicie wiem jak wielkie oburzenie wywołuje tym w swoim środowisku, a szczególnie gdy pojawiam sie tak w szkole.. także jakby to ująć, robie to w imie sprzeciwu, bo wiem, że tej grupie osób to nie odpowiada:)

12. PhotoshootAndFashion Kath PhotoshootAndFashion Kath

Jak były modne wszelkie indyjskie motywy to nikt nie miał jakiegoś ale do wizerunków bóstw...

13. Joanna Bartczak Joanna Bartczak

hejka, co sądzicie o koszulkach religijnych typu http://koszulki-religijne.pl/

14. Kamil Grom Kamil Grom

Jest to bardzo fajny wybór wszystko zależy od osoby, dla której to będzie.

MODA

1. Wasze Blogi!

Ostatnio: Dominika sens .

2. kurtki - sportowe i eleganckie

Ostatnio: Mila Kulis .

3. Jakie dodatki do czerwonej sukienki Zara?

Ostatnio: Kornelia Kacperska .

4. Nadruki na ubrania

Ostatnio: Kamil Grom .

5. Buty na karnawał

Ostatnio: Zoio PL Official .

Polecamy