Fenomen krzyży i chrześcijańskich motywów w modzie

Cześć Dziewczyny ;-)
Chciałabym poruszyć temat, który dręczy mnie od pewnego czasu. Zauważyłam, że jakiś czas temu w modzie powstał nowy trend - wszechobecne krzyże (kolczyki, wisiorki, nadruki itd.) i motywy chrześcijańskie często spotykane na bluzkach i legginsach (ROMWE ma chyba takie w swojej kolekcji). Od razu mówię, że nie jestem jakąś religijną fanatyczką, ani nic z tych rzeczy, ale zastanawia mnie fenomen takiej "mody". Mi osobiście to się nie podoba. Uważam, że symboli religijnych nie powinniśmy łączyć z modą. Rozumiem jeśli ktoś nosi krzyżyk od Komunii Św., ale legginsy z wizerunkiem Jezusa to chyba lekka przesada. Wiem, że są gusta i guściki, dlatego rozumiem, że wielu osobom może to się podobać i nie neguję tego. Chcę po prostu dowiedzieć się co wy o tym sądzicie? Podoba się to Wam czy nie? Czy może nosicie takie rzeczy bo są "modne"? :)

Pozdrawiam,
Monika
---
www.kakufashioncook.blogspot.com

Odpowiedzi

1. Golden Girl Golden Girl

nie wiem, nie rozumiem, nie podoba mi się. i tyle w tym temacie.

2. madebysuzi madebysuzi

@Ewa Falczewska: Po pierwsze: nie napisałam, że "moda to sztuka" (choć tak uważam), tylko że te przedstawienia na ubraniach są sztuką i tak należy je traktować. Obrazy same w sobie święte nie są, więc nie wiem jak można mówić tutaj o bezczeszczeniu uczuć religijnych. Po drugie: zgadzam się w 100%, że każdy ma prawo do własnego zdania i właśnie dlatego je wyrażam. I nikomu nie zabroniłam wyrażać swojego, więc nie wiem w czym problem. ;)

3. Ewa Falczewska Ewa Falczewska

@madebysuzi: Nie mówię, że zabraniasz ale tekst 'więc błagam - wrzućcie trochę na luz i nie traktujcie mody śmiertelnie poważnie' nie pokazuje raczej, że jesteś w stanie na ten temat rozmawiać... Poza tym nie odnoszę się tylko do Twojej wypowiedzi, a ogółem do całego tematu. Kiedy czytam wypowiedzi osób 'za' mam wrażenie, że ich nie obchodzi co ma do powiedzenia druga strona i trochę takie 'to jest modne tka ma być koniec' I teraz pewnie będzie tekst o nie czytaniu ze zrozumieniem.. Błąd.. ja naprawdę umiem czytać ze zrozumieniem ale nie zmienia to faktu, że w niektórych wypowiedziach taki jest wydźwięk. I kurcze no tak jak mam prawo do własnego zdania [ i ten kto jest za tym trendem też] tak mam prawo uważać, że moim zdaniem to przekracza pewne granice. Ale są to moje granice i nie będę się obrażać jak spotkam osobę ubraną w spódnicę z Maryją na ulicy itp. Dla mnie nie jest to ok ale ona niech to nosi..Ale pozwólcie mi mieć swoje zdanie i nie sprowadzajcie do tego, że ten kto nie jest za jakim trendem to od razu jest zły i bee. Madebysuzi w żadnym wypadku nie chodzi mi tutaj bezpośrednio o Ciebie i mam nadzieję ze mój post został zrozumiany tak jak miał być zrozumiany ;)

4. madebysuzi madebysuzi

@Ewa Falczewska: Staram się odpowiadać na Twoje argumenty i dyskutować z tymi ludźmi, którzy mają na to ochotę. :) I jasne, że wiem o co Ci chodziło i jestem w stanie zrozumieć Twój punkt widzenia. Dlatego chyba jednak mogę na ten temat rozmawiać. ^^

5. Ewa Falczewska Ewa Falczewska

@madebysuzi: Po prostu bałam się,że możesz coś opacznie zrozumieć... Bo zazwyczaj ludzie rozumieją coś inaczej niż mówię i nie jesteśmy w stanie się dogadać. No i strasznie fajnie, że jesteś w stanie dyskutować i w ogóle.. ;)

6. szaroscgwiazd szaroscgwiazd

mi motyw krzyża w biżuterii nie przeszkadza, nie wiem dlaczego mam wtedy do niego inne podejście. Do krzyży na ubraniach nie potrafię się przekonać, a tym bardziej odwróconych ;)
    Jeśli chodzi o motywy chrześcijańskie na ubraniach - to całkowicie nie dla mnie. Jeśli jakieś przyciągają mój wzrok to tylko z powodu na fajne połączenie kolorów ;)

7. madebysuzi madebysuzi

Zainspirowana tą dyskusją postanowiłam napisać post. Kto ma ochotę poczytać - zapraszam: http://madebysuzi.blogspot.com/2013/03/nie-taka-sztuka-swieta-jak-ja-maluja.html

8. Tynkaa Tynkaa

lubię motyw krzyży, ale raz pewien pan zapytał mnie jakiej religi jestem widząc moją bluzę z zielonym żarówiastym krzyżem. Myślę że z umiarem jest okej, ale na pewno nie popieram ubierania się w takowy motyw do kościoła..

9. Basia Noutmeg Basia Noutmeg

@madebysuzi: "w tym przypadku trzeba porównywać je z dziełami Klimta" oto cytat z jednego z Twoich komentarzy. co ma piernik do wiatraka? Klimta bardzo lubię i mam jego reprodukcję na koszulce, mam również Narodziny Wenus na spódnicy (notabene od GUGU), chociaż niepotrzebnie o tym piszę, bo pewnie zaraz wytkniesz mi hipokryzję?... studiujesz historię sztuki, więc tym mocniej dziwi mnie Twoje podejście, bo w moim mniemaniu powinnaś doskonale wiedzieć, że chociaż łączy te obrazy wspólne miano "dzieła sztuki", to dzieli wszystko inne. głównie przeznaczenie, założenia i grupę odbiorców. wątpię, żeby Klimt chciał, aby jego sztuka zawisła na ścianie jakiejkolwiek świątyni - przy czym Durer czy Memling, czy choćby Michał Anioł swoje dzieła wykonywali na zamówienie ludzi związanych z Kościołem, dla ludzi, którzy do świątyń przychodzili. ciężko mówić o innym kontekście dla ich dzieł, niż wyłącznie sakralnym.
    sztuka sama w sobie też nie ma, że tak to ujmę, jednego dna i nie zgadzam się na sprowadzenie wszystkiego do stwierdzenia, że "sztuka to sztuka, więc to jedno i to samo". otóż nie, nie jedno i to samo.

druga sprawa, niech Cię nie dziwi mój brak zgody na oglądanie krzyży na koszulkach co drugiej piętnastki (dobra: z góry przepraszam jeśli ktoś poczuje się urażony, to jest bardzo duże uogólnienie), podczas gdy sama jestem niewierząca. to jest zwyczajne bombardowanie. tak jak Jehowi albo Mormoni pukający do drzwi - nachalne i po pewnym czasie staje się zwyczajnie wkur**ające.

10. FashionDrift FashionDrift

Ja uwielbiam motyw krzyża w modzie dlatego, że moim ukochanym stylem ubierania się są outfity w rockowym stylu. Jednak co do wizerunku Jezusa czy innych obrazów religijnych - mam opory co do wykorzystywania ich w modzie. Sama nie założyłabym bluzy z twarzą Jezusa.

11. ladymeggy ladymeggy

Ja osobiście jak najbardziej preferuje owe motywy. Nie nosze ich dlatego, że są "modne", więc zakładam bez najmniejszego zastanowienia, ale mam w tym swój przekaz, a mianowicie wiem jak wielkie oburzenie wywołuje tym w swoim środowisku, a szczególnie gdy pojawiam sie tak w szkole.. także jakby to ująć, robie to w imie sprzeciwu, bo wiem, że tej grupie osób to nie odpowiada:)

12. PhotoshootAndFashion Kath PhotoshootAndFashion Kath

Jak były modne wszelkie indyjskie motywy to nikt nie miał jakiegoś ale do wizerunków bóstw...

13. Kamil Grom Kamil Grom

Jest to bardzo fajny wybór wszystko zależy od osoby, dla której to będzie.

14. Justyna Pick Justyna Pick

Jestem jak najbardziej na tak. Uwielbiam motyw krzyża, pozwala on się wyrażać osobą bardziej wierzącym, a przy tym wygląda całkiem elegancko.

15. Katarina Kot Katarina Kot

Mi też ten trend się nie podoba.. Ale to ze względu na moją wiarę i szacunek do tego typu symboli. Sama też nie zakładam niczego, co mogłoby w jakikolwiek sposób urazić ludzi innej wiary.