Fenomen krzyży i chrześcijańskich motywów w modzie

Cześć Dziewczyny ;-)
Chciałabym poruszyć temat, który dręczy mnie od pewnego czasu. Zauważyłam, że jakiś czas temu w modzie powstał nowy trend - wszechobecne krzyże (kolczyki, wisiorki, nadruki itd.) i motywy chrześcijańskie często spotykane na bluzkach i legginsach (ROMWE ma chyba takie w swojej kolekcji). Od razu mówię, że nie jestem jakąś religijną fanatyczką, ani nic z tych rzeczy, ale zastanawia mnie fenomen takiej "mody". Mi osobiście to się nie podoba. Uważam, że symboli religijnych nie powinniśmy łączyć z modą. Rozumiem jeśli ktoś nosi krzyżyk od Komunii Św., ale legginsy z wizerunkiem Jezusa to chyba lekka przesada. Wiem, że są gusta i guściki, dlatego rozumiem, że wielu osobom może to się podobać i nie neguję tego. Chcę po prostu dowiedzieć się co wy o tym sądzicie? Podoba się to Wam czy nie? Czy może nosicie takie rzeczy bo są "modne"? :)

Pozdrawiam,
Monika
---
www.kakufashioncook.blogspot.com

Odpowiedzi

1. Anonim Anonim

Też mnie to zastanawia. Strasznie dziwny trend, swoją drogą widać tu fenomen mody - gdyby ktoś parę lat temu założył bluzę z wielkim krzyżem, zostałby wzięta za jakiegoś religio-świra :D

2. xadrianax16 xadrianax16

wiecie co... mnie też to zastanawia.. kurcze z jednej strony fajnie ubrac takie kolczyki.. ale z drugiejbym nie ubrała własnei ze wzgledu na to że to nie są żarty.. jakieś tam widzimisie..

3. Spalinka Spalinka

Krzyż ja jestem jeszcze w stanie przełknąć nie rusza mnie aż tak bardzo,
    ale witraże z wizerunkiem Matki Boskiej, czy Jezusa na sportowych bluzach, mini spódniczkach, legginsach, krótkich topach to jest zdecydowana przesada;)

4. Anonim Anonim

mi to nie przeszkadza, symbole i sztuka to po prostu symbole i sztuka, nikt nie nosi na legginsach "Jezusa" tylko grafikę i tyle.

5. Anonim Anonim

Kocham motyw krzyza - jest taki bezpruderyjny i ma w sobie cos seksownego i zawadiackiego.
    wizerunek swietych na ubraniach tez jest fajny. Ale ja jestem dziwna - zawsze pociagaly mnie kontrowersyjne motywy.

6. Anonim Anonim

ile ludzi tyle gustów,ale ja też nie przepadam za tym motywem.

7. Iza Le. Iza Le.

Żyjemy w neutralnym religijnie, więc nie widzę tutaj problemu, ja tam mogę nosić krzyże, ale każdy sobie znajdzie coś, żeby się przyczepić.

8. KAKU fashion & cook KAKU fashion & cook

@Iza Le.: Tobie się podoba, a mi nie musi. Też powinnaś to zrozumieć ;)

9. dogonicpasje dogonicpasje

mi się ten trend nie podoba, ale jeśli ktoś lubi niech nosi, nic mi do tego, ja bym nie założyła :)

10. Iza Le. Iza Le.

@KAKU fashion & cook: oczywiście rozumiem, ale "nie podoba się" to nie znaczy "doszukuję się motywów nieetycznych"

11. Anonim Anonim

Należy w tym wypadku zwrócić uwagę, że nie każdy jest osobą wierzącą: w tym wypadku krzyż jest dla kogoś takiego tylko i jedynie "trendem"... Nikt nikogo do niczego nie zmusza, prawda? :) Moda ma swoje prawa, bo jest sztuką, a sztuka często szokuje. Sama jeszcze niedawno bardzo chętnie nosiłam krzyże, teraz ma je już zbyt wiele osób i uważam je za motyw nie tyle ciekawy i kontrowersyjny, co po prostu.. nudny i nieoryginalny.
    Za to wizerunek świętych, itp, itd bardzo mi się podoba, ludzie postępują z nim nieco.. ostrożniej niż z motywem krzyża (albo mi się zdaje). Oczywiście każdy motyw jest irytujący, gdy jest noszony przez kogoś tylko dlatego, że jest "fajny i modny" i nieważne, czy to krzyż, pentagram czy jeszcze coś innego.

12. Erill style Erill style

Ja bym w ogóle zaczęła od tego, że krzyż nie jest symbolem tylko chrześcijańskim i tylko narodom związanym z religią głównie katolicką się tak kojarzy. To motyw także architektniczny. No ale dobra, na naszej szerokości geograficznej cięzko go odzielić od wiary. Ale w takim razie czemu tak chętnie nosi się już symbole innych wiar? Krzyż Dawida na przykład? Albo symbole starozytnego egipu i kultur iberyjskich? Trochę dziurawe są te "oburzenia" moim zdaniem bo są mocno wybiórcze.
    Co to witraży to mnie akurat to najmniej przeskadza bo sztuka sakralna to nie są symbol wiary. Sorry ale nawet w piśmie świetym była mowa o nieczczeniu "bożków" jakimi były figurki które miały przedstawiać boga. Jest to po prostu motyw w sztuce i nie wiązałabym go jako obrazoburczość bo jest na spódnicy. To taki sam "obraz" jak Pocałunek Klimta czy Wędrowiec nad morzem mgły Friedricha. Po prostu mamy ciasno w umyśle zapisane, że jak na czymś jest motyw kobiety, meżczyzny i dziecka to nalezy sie przezegnac i skladac modły bo to świete a sorry to bzdura i jest całkiem sprzeczne z tym co Bóg przekazał w Biblii.
    Znaczenie symboli nadaje konkretna kultura a w zasadzie jakies jej wąskie grono. Tak jak dzisiaj swastyka kojarzy nam się głównie z hitleryzmem tak przed hitlerem wiele wieków funkcjonowała jako symbol szczescia i pomyslności. Ale dzisiaj już nikt o tym nie pamięta.
    Mnie dziwi dumne noszenie podobizn zwiazanych z zamordyzmem, terrorem i krwia na rekach. Na przykład koszulki z sierpem i młotem, stalinem czy Che. O wiele bardziej razi mnie noszenie na piersci podobizn zwiazanych z mordowaniem ludzi niż to, że ktoś nosi reprodukcje witrażu np. Witkacego na tyłku.

13. viosna (Ewa) viosna (Ewa)

@Erill style: I wyczerpałaś wątek!
    Podpisuję się w 100%, lepiej bym chyba nie oddała swoich myśli.

14. ania nowicka ania nowicka

dobrze powiedziane - ja również się podpisuję

15. Modowa Odskocznia Modowa Odskocznia

@Erill style: Także uważam, że wyczerpałaś wątek :D Najlepiej ujęte myśli innych!
    Ja nie mam nic do krzyży ani tego typu motywów. Równie dobrze mogłabym się przyczepić i nie nosić ciuchów z czaszkami, bo co? bo symbolizują śmierć czy cokolwiek innego? ;) e tam... mi się podobają i nosić będę. Jedynie czego nie założę to ciuchy z symbolami związanymi z mordowaniem ludzi (chyba, że nieświadomie, bo nie znam perfekcyjnie historii).

16. Ewa rodzicewsieci.pl Ewa rodzicewsieci.pl

wiecie co mi się nie za bardzo ten motyw podobał, do czasu jak znalazłam ta bluzeczkę
    http://malaczarnablogg.blogspot.com/2013/02/skorzana-spodnica-krzyz-i-cwieki.html
    krzyż jest mega mega delikatny, mało widoczny
    nie bardzo przepadam za dużym wywalonym na cale ubranie krzyzem, nie założyłabym takich kolczyków, pierścionków itp., na pewno nie założyłabym też legginsów z tym motywem ale to rzecz gustu. mam tą jedną rzecz i jakoś nie zamierzam inwestować w kolejne Krzyże :)

17. asiacze asiacze

Ładna bluzka, krzyż nie rzuca się w oczy. Mnie osobiście nie przeszkadza ten motyw.

18. Sandra Sandritta Sandra Sandritta

@Spalinka: Zgadzam się z Tb :)

19. Anonim Anonim

@Sandra Sandritta: http://brunetka-fashion-girl.blogspot.com/
    ZAPRASZAM DO KONKURSU

20. jesuismonika jesuismonika

Rzeczy z krzyżem i chrześcijańskie obrazy na ciuchach w ogóle mi nie przeszkadzają, czasami wyglądają nawet ciekawie, np. http://lookbook.nu/look/2767627-Limahl-Never-Ending-Story-maffashion
    ..do czasu kiedy widzę coś takiego http://www.mrgugu.pl/28/produkt/christian_skirt/197,,,
    Naprawdę nie rozumiem jak można zaprojektować i wyprodukować spódnicę przedstawiającą ukrzyżowanie, i nie wiem kto takie rzeczy kupuje ;)